Čo sa týka osvetlenia, jeho výber a rozmiestnenie má z hľadiska efektivity určité pravidlá. Je vhodné prispôsobiť ho na základe typu miestnosti a tiež tomu, na aké účely ho chceme pravidelne využívať. Úlohu v tomto smere zohráva tiež štýl interiéru, kedy napríklad tmavé sfarbenie a predmety účinnosť svetla znižujú a naopak svetlejšie ladené miestnosti a lesklé predmety mu pomáhajú šíriť sa.
Z hľadiska intenzívnosti svetla platí, že nadmerná ostrosť je nepohodlná, no pokiaľ je naopak svetlo slabé, stráca sa jeho efekt a takisto si ničíme zrak. Je preto vhodné vziať do úvahy veľkosť daného priestoru a dosah i výkon svetla pri výbere prispôsobiť, respektíve tiež určiť, či chceme osvetliť celú miestnosť alebo len určitú časť. Vždy je ideálom dosiahnuť dostatočnú intenzitu a dobrú viditeľnosť, avšak vyhnúť sa nepríjemnej ostrosti.
Praktická stránka
Vítanou je ale aj praktická stránka alebo veľkosť a tvar konkrétnych svetelných produktov, kedy sa k populárnym trendom radí napríklad šikovné a zároveň efektívne osvetlenie kuchynskej linky led pásikmi.
Farba svetla
Z celkového hľadiska by typické domáce interiéry mali disponovať osvetlením so sfarbením dožlta, ktoré okrem svetla poskytuje aj časť z tepelných vlastností. Naopak prísne biele svetlo s nádychom domodra pôsobí chladne a je typické najmä pre kancelárske priestory.
Mäkké alebo bodové svetlo?
Vhodná je ich kombinácia, každé z nich ponúka špecifické a potrebné vlastnosti. Mäkké svetlo je vhodné na rozsvietenie celého interiéru a má efekt takého prirodzeného denného svetla, pričom sa umiestňuje sa rovnomerne. Naopak bodové svetlo je typické nižšou intenzitou a vhodným využitím skôr v prípade, keď chceme osvetliť konkrétnu časť miestnosti alebo len konkrétny predmet. Je vhodné ho nasmerovať špecifickým smerom a dosiahneme požadovaný efekt.
V interiéroch by sme nemali zabúdať ani na rozmiestnenie doplnkových prvkov osvetlenia, ktoré použijeme iba ku konkrétnym činnostiam, napr. k čítaniu alebo k lepšej viditeľnosti na pracovnej ploche, apod.