Súdne konanie v trestnej veci odsúdeného na väzbu je zo zákona povinné uvádzať v registri trestov, ktorý je voľne prístupný verejnosti. Avšak po skončení vykonania právoplatného trestu odsúdeného záznam v registri trestov stále ostáva. To znamená, že osoba, ktorá bola stíhaná v minulosti, stráca status bezúhonnosti, čo jej môže brániť napríklad aj v pracovnej oblasti. Aké má v tomto prípade daná osoba možnosti zbaviť sa tohto záznamu a kedy má na to právo? Zo zákona existujú tri rôzne spôsoby na zahladenie odsúdenia, a tým je udelenie milosti (najčastejšie zo strany prezidenta), zahladenie vyplývajúce zo zákona alebo na základe rozhodnutia súdu. Jednou z možnosti je podanie žiadosti odsúdeného o zahladenie odsúdenia, ktorý sa považuje za procesnoprávnu úpravu a rozhoduje o nej okresný súd.
Žiadosť odsúdeného o zahladenia odsúdenia – kto môže podať, ako, za akých podmienok?
Trestný poriadok v tejto veci rozlišuje žiadosť alebo návrh. Môže túto žiadosť podať každý odsúdený? Spravidla má právo túto žiadosť podať odsúdený, pokiaľ sú splnené podmienky vyplývajúce z trestnoprocesných ustanovení Trestného poriadku, ako aj iná dôveryhodná osoba v jeho prospech. A to najmä, ak sa jedná o mladistvého odsúdeného, kedy môže zakročiť v tomto procese aj orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Avšak v prípade mladistvého môže súd rozhodnúť o zahladení aj bez tejto žiadosti. V prípade návrhu o zahladenie odsúdenia obvineného, zákon pripisuje toto právo len záujmovému združeniu občanov.
O uznaní, resp. zamietnutí týchto návrhov a žiadostí rozhoduje okresný súd spolu so súdom, v ktorého obvode má odsúdený trvalé bydlisko. V prípade zamietnutia tejto žiadosti, je odsúdený oprávnený po uplynutí doby 12 mesiacov odo dňa podania predchádzajúcej žiadosti, podať znova. V prípade podrobnejších informácií, vypracovania žiadostí, návrhov, právnych rád a riešení neváhajte sa obrátiť na žiadosť odsúdeného o zahladenie odsúdenia Ezmluva.